Zdjęcie 1 Pułku Artylerii Polowej
Powyżej zdjęcie ze szkoły dla podchorążych rezerwy artylerii przy 1 Pułku Artylerii Polowej. Zdjęcie pochodzi z kursu, który zakończył się w 1924 r.
Sam pułk miał początkowo garnizon w Krakowie, powstał 18 sierpnia 1914 r. z inicjatywy majora Ottokara Brzozy-Brzeziny. Ten dzień ustalono jako dzień święta pułkowego. Od 1922 r. stacjonował w Wilnie.
31 grudnia 1931 na podstawie rozkazu ministra spraw wojskowych pułk został przemianowany na 1 pułk artylerii lekkiej Legionów. Z rozkazu ministra spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusza Kasprzyckiego z 18 lutego 1938 pułkowi nadano nazwę „Pułk Artylerii Lekkiej Legionów Józefa Piłsudskiego”.
Jeżeli chodzi o oficerów, jak podaje W. Chocianowicz („Dzieje 1 Pułku Artylerii Polowej Legionów Józefa Piłsudskiego”, s. 426), „kadra oficerska składała się w większości z byłych legionistów z lat 1914-18, nadto pewien odsetek oficerów rezerwy z byłych armii zaborczych. A więc np. z armii austriackiej byli m.in. kpt. Czesław Górkiewicz, por. Zaniewski, por. L. Pichl, por. Z. Fischer, por. Edmund Zimmer, por. Kopecki, ppor. Mantel, por. Iwanowicz, por. dr Anderle, a większość z nich przyszła do pułku w 1918 r. Druga grupa to byli oficerowie armii rosyjskiej, którzy przyszli po wcieleniu 12 pułku artylerii polowej do 1 pułku. Są to por. Tomaszewski, por. Paderewski, ppor. Pałaszewski, kpt. Żyliński, por. Jakowicki (z Polskiej Organizacji Wojskowej), por. Janowski, por. Kiok, ppor. Suszyński, ppor. Chacicki i szereg innych.”
Co ciekawe w świetle powyższej fotografii, „z nastaniem pokoju, poczęto wcielać do pułku rekruta miejscowego, żołnierza z Wileńszczyzny, z miast, miasteczek i wsi kresowych. (…) Żołnierz kresowy był bardzo dobry, pracowity, spokojny, zdyscyplinowany, szybko przywiązywał się do pułku, do swoich dowódców. Był dumny z odznaki pułkowej, jaką po dwuletniej służbie dostawał uroczyście na placu koszarowym” (tak W. Chocianowicz, op. cit., s. 432).
Kogo widzimy na zdjęciu? Osoby, które – jak mniemam – udało się zidentyfikować, są następujące:
1. mjr. Edmund Albin Zimmer, dowódca II dyonu, odznaczony Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych czterokrotnie. Siedzi w środku.
2. kpt. Rafał Sadowski, odznaczony Virturi Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych trzykrotnie.
3. ???
4. por. Władysław Zaufał z 3 Pułku Artylerii Ciężkiej, odznaczony Krzyżem Walecznych oraz odznaką pamiątkową I Korpusu Polskiego w Rosji. Otrzymał też odznakę pułkową, niestety nie jestem w stanie teraz stwierdzić jaką.
5. mjr. Jakub Landfisz
A tutaj zdjęcie drugiej strony zdjęcia: